Hulajnoga elektryczna – poradnik jak wybrać

24/10/2018

Hulajnoga elektryczna to nowy, zdobywający co raz więcej popularności, sposób poruszania się po mieście. Biorąc pod uwagę parametry takie, jak czas, wysiłek i koszt, plasują się w ścisłej czołówce. Zanim jednak zdecydujesz się kupić hulajnogę elektryczną, musisz zdecydować, w jaki model będzie najlepiej zainwestować. Aby Ci pomóc, przygotowaliśmy krótki poradnik, który podpowie jak wybrać hulajnogę z napędem.


Co trzeba wiedzieć, wybierając hulajnogę elektryczną?

Osiągi: zasięg, moc, szybkość

Jak zamierzasz korzystać ze swojej hulajnogi z silnikiem elektrycznym? Będziesz przemieszczać się najkrótszą drogą z punktu A do B czy planujesz dłuższe wycieczki? Większość dostępnych na rynku modeli hulajnogi z napędem elektrycznym ma zasięg od 15 do 25 kilometrów na jednym ładowaniu. W zależności od tego, jakie dystanse będziesz pokonywał bez możliwości doładowania, możesz wybierać modele o większym lub mniejszym zasięgu.

Hulajnoga elektryczna może osiągać prędkość nawet 25 km/h. Dzięki takim osiągom dostaniesz się do miejsca swojej podróży szybko. Różne modele mogą posiadać także różne tryby pracy i prędkości, dzięki czemu będziesz w stanie optymalnie dostosować osiągi do warunków. Wybierając hulajnogę elektryczną, zwróć uwagę na silnik, baterię i kontroler — wpływają one na możliwości przyspieszania i ogólne osiągi. Jeżeli bateria w hulajnodze będzie zbyt słaba, nie będziesz w stanie utrzymać maksymalnych osiągów przez cały czas jazdy.

Bezpieczeństwo: hamulce, koła i oświetlenie

Jaki rodzaj hamulca najlepiej sprawdza się w hulajnodze z napędem elektrycznym? Zdecydowanie najwygodniejszym i najbezpieczniejszym sposobem hamowania jest ręczny hamulec umieszczony w kierownicy (taki jaki znamy np. z rowerów).

Podobnie jak w samochodach, koła do hulajnogi elektrycznej zapewniają odpowiednią przyczepność i właściwości jezdne. Niektóre hulajnogi wyposażone są w koła poliuretanowe, inne zaś mogą pochwalić się kołami gumowymi. Koła gumowe nie ulegają przebiciu i oferują lepszą amortyzację podczas jazdy. Przed zakupem warto sprawdzić twardość i jakość gumy na w przednim i tylnym kole.

Jadąc po zmroku, warto zadbać o bycie widocznym. Korzystając z hulajnogi elektrycznej, gorąco zalecamy korzystać z ochraniaczy (kasków, nakolanników, nałokietników), które często posiadają wbudowane elementy odblaskowe, nie można jednak zapomnieć również o dodatkowym oświetleniu. Elementy odblaskowe, poprawiają naszą widoczność, tylko będąc bezpośrednio oświetlone, natomiast stałe świecące światła LED pozwolą nam poprawić swoje bezpieczeństwo.

Wygoda: składana hulajnoga elektryczna — tak czy nie?

Co będziesz robić ze swoją hulajnogą elektryczną, kiedy dojedziesz na miejsce? A może w trakcie podróży będziesz musiał skorzystać z windy lub przejechać część trasy komunikacją zbiorową? Zastanów się także, co zrobisz, jeżeli z jakiegoś powodu rozładujesz baterię w trakcie podróży. Niektóre hulajnogi można łatwo złożyć i pociągnąć za sobą, dzięki czemu ułatwiają życie w wymienionych wyżej scenariuszach. Jeżeli zdecydujesz się jednak na model, który się nie składa, sprawdź jego wagę, żeby mieć pewność, że będziesz w stanie np. wnieść ja po schodach.