Innowacyjne hulajnogi, trójkołowce, rowerki biegowe i hulajnogi elektryczne na każdy wiek

Innowacyjne hulajnogi, trójkołowce, rowerki biegowe i hulajnogi elektryczne na każdy wiek

Wielokrotnie nagradzany design

Wielokrotnie nagradzany design

Wszystkie produkty objęte 2-letnią gwarancją

Wszystkie produkty objęte 2-letnią gwarancją

Bezpieczna jazda na hulajnodze – w jakie akcesoria warto zaopatrzyć dziecko?

2023-12-22
Bezpieczna jazda na hulajnodze – w jakie akcesoria warto zaopatrzyć dziecko?

Jazda na hulajnodze to świetna zabawa dla dzieci, która rozwija ich zręczność, koordynację i równowagę. Jednak taka aktywność niesie ze sobą także pewne ryzyko urazów, dlatego ważne jest, aby zadbać o bezpieczeństwo dziecka na hulajnodze. W tym artykule podpowiemy, jakich zasad należy przestrzegać podczas korzystania z takiego pojazdu, jaką hulajnogę wybrać dla dziecka i w jakie ochraniacze i kask warto je wyposażyć.

Podstawy bezpiecznej jazdy na hulajnodze

Bezpieczna jazda na hulajnodze zależy nie tylko od sprzętu, ale także od zachowania dziecka i jego umiejętności. Maluch, który nie zna jeszcze dobrze przepisów ruchu drogowego, powinien korzystać z takiego pojazdu tylko pod nadzorem osoby dorosłej. Do nauki jazdy warto wybrać miejsce usytuowane z dala od ruchu ulicznego i innych niebezpieczeństw. Idealny okaże się plac zabaw, czy park.

Bezpieczeństwo na hulajnodze to również kwestia przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Dlatego ucz dziecko zachowania odpowiedniego odstępu, ustępowania pierwszeństwa i sygnalizowania manewrów. Nie zachęcaj również malucha do wykonywania trudnych trików lub skoków, jeśli nie jest na to gotowy.

Bezpieczna hulajnoga dla dziecka – jaką wybrać?

Wybór hulajnogi dla dzieci nie powinien być kwestią przypadku. Pojazd musi być bowiem dostosowany do wieku, wzrostu, wagi i poziomu zaawansowania smyka. Oto kilka kryteriów, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie:

  • Wysokość i szerokość kierownicy hulajnogi powinny być dopasowane do wzrostu i postury dziecka.
  • Wielkość kół hulajnogi powinna być dobierana z uwzględnieniem specyfiki terenu, po którym dziecko jeździ. Większe koła zapewniają lepszą przyczepność, amortyzację i prędkość, ale są cięższe i mniej zwrotne. Mniejsze koła odznaczają się natomiast lepszą zwinnością, lekkością i łatwiejszym manewrowaniem, ale są mniej stabilne. Dla początkujących dzieci najlepsza okaże się hulajnoga 3-kołowa, która odznacza się dużą stabilnością.
  • Aby bezpiecznie jeździć na hulajnodze, hamulec powinien być łatwo dostępny i skuteczny, tak aby dziecko mogło się zatrzymać każdej sytuacji.

W jakie ochraniacze na hulajnogę zaopatrzyć dziecko?

Ochraniacze na hulajnogę dla dzieci to niezbędne akcesoria, które chronią dziecko przed urazami podczas jazdy na hulajnodze. By zapewnić dziecku bezpieczeństwo, warto kupić od razu cały zestaw, który składa się z takich elementów, jak:

  • ochraniacze na kolana, które chronią kolana dziecka przed otarciami, zadrapaniami i złamaniami,
  • ochraniacze na łokcie, które chronią łokcie dziecka przed podobnymi urazami jak kolana,
  • ochraniacze na nadgarstki, które chronią nadgarstki dziecka przed skręceniami, zwichnięciami i złamaniami.

Zwróć również uwagę na jakość materiałów. Szczególnie ochraniacze na hulajnogę wyczynową powinny być solidnie wykonane, aby zapewniały odpowiednią amortyzację i ochronę podczas upadków.

Jak dobrać odpowiedni kask dla dziecka na hulajnogę

Kask dla dziecka na hulajnogę to najważniejszy element ochrony głowy, który może zapobiec poważnym urazom mózgu i czaszki. Kupując to akcesorium, zadbaj o to, by jego rozmiar był dopasowany do obwodu głowy dziecka. Zbyt duży kask może się przesuwać i nie zapewniać odpowiedniej ochrony, a zbyt mały będzie uciskać głowę i powodować ból. Optymalny rozmiar kasku, który zapewni bezpieczeństwo na hulajnodze, to taki, który jest lekko napięty, ale nie sprawia dyskomfortu.

Zwróć także uwagę na materiał, z którego jest on wykonany. Kask powinien być lekki, wytrzymały i odporny na uderzenia tak, aby nie obciążać głowy dziecka i zapewnić mu bezpieczeństwo. Zewnętrzna skorupa wykonana jest zazwyczaj z twardego plastiku lub włókna węglowego, zaś wnętrze kasku wyściela pianka lub wyprofilowany wkład styropianowy.

Inne akcesoria, które mogą Ci się przydać

Ochraniacze i rękawiczki na hulajnogę oraz kaski to niejedyne akcesoria, jakie warto mieć pod ręką, by zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas jazdy. Jeśli malec zamierza jeździć po zmroku, przydadzą się również światełka do hulajnogi, dzięki którym pojazd będzie lepiej widoczny. Ciekawym rozwiązaniem są również hulajnogi ze świecącymi kółkami, które nie tylko fajnie wyglądają, ale i są dodatkowym elementem, który można zauważyć na drodze. Jeśli poszukujesz tego typu akcesoriów, zapoznaj się z ofertą naszego sklepu.

 

Polecane

pixel