Innowacyjne hulajnogi, trójkołowce, rowerki biegowe i hulajnogi elektryczne na każdy wiek

Innowacyjne hulajnogi, trójkołowce, rowerki biegowe i hulajnogi elektryczne na każdy wiek

Wielokrotnie nagradzany design

Wielokrotnie nagradzany design

Wszystkie produkty objęte 2-letnią gwarancją

Wszystkie produkty objęte 2-letnią gwarancją

Hulajnogi elektryczne - te zmiany wejdą w życie!

2021-03-03
Hulajnogi elektryczne - te zmiany wejdą w życie!

Hulajnogi elektryczne cieszą się coraz większą popularnością. Aby poruszać się na nich bezpiecznie użytkownicy hulajnóg powinni znać przepisy o ruchu drogowym. Poznajcie kilka najważniejszych zapisów znowelizowanego projektu ustawy Prawo o ruchu drogowym, która reguluje m.in. status prawny hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego.

 

Kto może poruszać się hulajnogą elektryczną?

 

Hulajnogę elektryczną mogą prowadzić osoby w wieku powyżej 10 roku życia.  Użytkownicy, którzy nie ukończyli 18 lat, będą musieli mieć kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T.  Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie będzie wymagany

 

A jak wygląda sytuacja w przypadku dzieci? Te poniżej 10 roku życia nie mogą poruszać się na hulajnogach elektrycznych po drodze publicznej. Będą mogły jeździć hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.

 

Gdzie można jeździć w świetle nowych przepisów

 

  • Kierowca hulajnogi elektrycznej musi korzystać z drogi lub pasa dla rowerów. Prędkość dopuszczalna wynosi 20 km/h.

 

  • Gdy brakuje drogi lub pasa dla rowerów, można skorzystać z drogi, po której ruch pojazdów jest ograniczony do 30 km/h. Tu także na hulajnodze można jechać maksymalnie 20 km/h.

 

  • Jeśli brakuje wydzielonej trasy dla rowerów oraz drogi z ograniczeniem do 30 km/h, kierowca elektrycznej hulajnogi może skorzystać z chodnika. Musi przy tym pamiętać, aby jednak jechać tam z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać im ruchu.

 

A gdzie jeździć tradycyjną hulajnogą i deskorolką?

 

Jeśli używasz hulajnogi tradycyjnej, deskorolki , wrotek lub rolek możesz poruszać się po drodze dla rowerów i drogą dla pieszych. Korzystanie z tych środków transportu nie wymaga żadnych uprawnień i nie jest ograniczone wiekowo. Zawsze pamiętaj o zachowaniu ostrożności i  o ustępowaniu pierwszeństwa pieszym. 

 

Nowe mandaty dla użytkowników hulajnóg

 

Nowelizacja ustawy o ruchu drogowym niesie za sobą również zmiany w kodeksie wykroczeń.  Nowela przewiduje również kary za poruszanie się hulajnogą elektryczną, UTO lub urządzeniem wspomagającym ruch chodnikiem lub drogą dla pieszych – z prędkością większą niż prędkość zbliżona do prędkości pieszego lub za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu.

 

Najwyższy mandat - w wysokości od 300 do 500 zł - będzie można dostać za kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka. Za korzystanie z telefonu w trakcie prowadzenia pojazdu (trzymanie go w ręku) możesz otrzymać mandat 200 zł. Również przewożenie innej osoby czy zwierzęcia może skutkować otrzymaniem mandatu 100 zł,

 

Szczegółowe informacje na temat przepisów dotyczących jazdy na pojazdach elektrycznych znajdziesz na stronie Ministerstwa Infrastruktury. 

 

Poznaj możliwości Globber ONE K E-MOTION 15, ONE K E-Motion 10 – dowiedź się,  jak wybrać hulajnogę elektryczną.

pixel